Dzień Czytania Tolkiena

 

 Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena nasi szkolni bibliotekarze przygotowali specjalny filmik, promujący fantastyczne książki, znajdujące się w naszej bibliotece. 

Światowy Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest corocznie 25.03., ponieważ tego dnia - według "Władcy Pierścieni" czyli najsłynniejszej serii stworzonej przez J. R. R. Tolkiena upadł Sauron - główny czarny charakter tej trylogii. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).  Swoje święto dzisiaj swoje fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona.  

John Ronald Reul Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 r. w Republice Południowej Afryki, a zmarł 2 września 1973 r. w Wielkiej Brytanii. Był brytyjskim pisarzem i profesor filologii klasycznej oraz literatury staro- angielskiej na Uniwersytecie Oxfordzkim. Spopularyzował literaturę fantasy. Był poliglotą – znał bardzo dużo języków, w tym łacinę, grekę, duński, lombardzki, hiszpański, rosyjski, esperanto, norweski, hebrajski (język polski jednak uznał za zbyt trudny). Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał jako pierwszą, był to prezent dla jego małych synków. Znajomi Tolkiena zachwycili się nią i namówili go, aby nie przestawał pisać, co wyszło na dobre wszystkim miłośnikom fantastyki. Znajomość starych języków, podań i legend skandynawskich ludów, a także zainteresowanie różnymi kulturami oraz bogata wyobraźnia bardzo pomogły pisarzowi stworzyć niepowtarzalne, oryginalne dzieła. Po latach powieści zostały zekranizowane i stały się jeszcze bardziej popularne na całym świecie. Tolkien miałby dziś 129 lat!

Nasi szkolni bibliotekarze przygotowali specjalny film, który pokrótce przedstawia najciekawsze pozycje związane z fantastyką, które znajdują się w zasobach biblioteki. W ten sposób zachęcają do odwiedzania szkolnej biblioteki i wypożyczania tych niebanalnych i ciekawych książek. W filmie możemy natrafić na książki samego J. R. R. Tolkiena, jak również innych twórców związanych z fantastyką - zarówno polską, jak i zagraniczną. Wśród wymienionych tytułów znaleźć można te polecane młodszym i starszym czytelnikom. Zachęcamy zatem do obejrzenia filmu i do odwiedzin biblioteki szkolnej.

Fantastyczne książki w gryfińskiej Jedynce - film

NA GÓRĘ