Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. HISTORIA SZKOŁY

HISTORIA SZKOŁY

ZNACZEK1ZNACZEK2

Kartki z historii "Jedynki"

 Obchody 66 lecia szkoły kliknij

 

Prezentacja multimedialna z okazji 75-lecia szkoły kliknij

 

 

Najstarsza część szkoły zbudowana została w 1939 roku. Była to szkoła dla niemieckich dziewcząt. Budynek przetrwał wojenną zawieruchę w stanie prawie nie naruszonym i dzięki temu już we wrześniu 1945 roku można było rozpocząć naukę.


1945-1946  Pierwszym kierownikiem szkoły został Lucjan Przybylski. Naukę rozpoczęło 50 uczniów w sześciu izbach lekcyjnych. Pierwszą i jedyną nauczycielką była osiemnastoletnia Maria Dobromilska osoba pełna zapału do pracy z dziećmi.

1946-1947  Kierownictwo szkoły obejmuje Halina Bilmin z 300 uczniami i 6 nauczycielami. Powstają koła zainteresowań i organizacje: ZHP, PCK, SU, Spółdzielnia Uczniowska, Komitet Rodzicielski.

1947-1948  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się w Domu Ludowym (obecnie mała sala gimnastyczna), tam również odbywają się pierwsze imprezy kulturalne. Wszechstronnym "artystą" był uczeń Włodzimierz Dobromilski, późniejszy reżyser i dyrektor teatru "Pleciuga" w Szczecinie.

1948-1949  Kolejny rok zaczął się remontem budynku. Nastąpiła też zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Funkcję tę sprawuje Bolesław Simiński. Liczba nauczycieli wzrosła do 10, uczniów jest już 418.

1950-1951  Uczniowie szkoły włączają się w akcję odbudowy stolicy. Coraz piękniej śpiewa szkolny chór pod batutą Lucjana Krasowskiego. Kierownictwo szkoły obejmuje na długie lata Antoni Achremczyk.

1953-1954 Grono nauczycielskie powiększa się. Nauczyciele dokształcają się aż w Łodzi. W 1955 roku uruchomiony zostaje sekretariat, którym kieruje Lidia Achremczyk.


1956-1957  Aktywnie działa świetlica, kółko teatralne prowadzone przez Marię Dobromilską. Wprowadzono apele szkolne. Szkoła otrzymuje sztandar.

1957-1958  Liczba uczniów wzrasta do 705 i trzeba wynająć 3 izby lekcyjne. Dojrzewa problem budowy nowej szkoły. Szkoła wzbogaca się o pomoce naukowe: mikroskopy, mapy itp.


1958-1959  Uczy się już 800 w 23 oddziałach. Zostaje utworzona filia szkoły w "Pałacyku pod Lwami", którą kieruje Stefania Dobkowska.

1959-1960  To okres gdy liczba uczniów zmniejszyła się na skutek zorganizowania Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Szkoły Podstawowej przy Liceum Ogólnokształcącym.

1960-1961  Stajemy się szkołą wiodącą, w której odbywają się spotkania nauczycieli z całego powiatu. Szkoła liczy 470 uczniów i 26 nauczycieli. Opiekunka zespołu recytatorsko-dramatycznego pani Maria Dobromilska wraz z dziećmi osiąga sukcesy teatralne. Orkiestra mandolinistów prowadzona przez Edwarda Mojsaka uświetnia wszystkie uroczystości szkolne. Szkoła roztańczona bierze udział w Święcie Pieśni i Tańca.

1961-1963  Tworzone są klasopracownie celem podniesienia wyników nauczania, między innymi pracownie: fizyki, historii, biologii, języka polskiego. Początki pięknej inicjatywy kontaktów naszej szkoły z filharmonią szczecińską.

1964-1967  W roku Oświaty Ziemi Szczecińskiej powstaje nowa elewacja budynku szkolnego. Zostają bogato wyposażone pracownie. W roku 1966 rozpoczął się pod znakiem przygotowań do uroczystości związanych z nadaniem szkole imienia pisarki Marii Dąbrowskiej. Jest to inicjatywa polonisty Adama Figla.

W przygotowaniach biorą udział uczniowie, nauczyciele,  rodzice, mieszkańcy i gospodarze miasta. Imprezę wyreżyserował Włodzimierz Dobromilski. 15 października 1966 roku odbyło się nadanie imienia. Uroczystość uświetnił szczeciński pisarz I.G. Kamiński. Otrzymaliśmy również list z życzeniami od Prezesa Związku Literatów Polskich Jarosława Iwaszkiewicza.

1967-1968  Patronat szkoły obejmuje Jednostka Wojskowa 4177 w Szczecinie. Przejmujemy część uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3. W 22 oddziałach uczy się 742 uczniów. Lekcje trwają od 8.00-17.00.


1968-1969  Odchodzi pierwszy - wieloletni nauczyciel szkoły, v-ce kierownik Maria Dobromilska, dalszą pracę podejmując w Poradni Wychowawczo - Zawodowej.

1969-1970  Ważnym wydarzeniem jest otwarcie w "podziemiach" budynku szatni szkolnej z prawdziwego zdarzenia. Ruszyła również stołówka szkolna. Działa też sklepik kierowany przez nauczyciela Leona Lalika.


1970-1971  W wieku 65 lat umiera długoletni Kieownik Szkoły Antoni Achremczyk - wspaniały pedagog i wychowawca. Funkcję kierownika obejmuje Teresa Motak.

1972-1973  Tworzone są klasy zuchowe. Strojem obowiązującym jest mundur harcerski. Prym wiedzie "Słoneczna gromada" prowadzona przez hm.Pl Helenę Szarapanowską.

1973-1974  Z wielkim rozmachem włączono się w obchody 500 lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Organizowane są turnieje, sesje naukowe, konkursy.

1974-1975  Po raz pierwszy na wzór ordynacji wyborczej zorganizowane są wybory do Samorządu Uczniowskiego. Założono "Złotą Księgę" uczniów wzorowych. Rozpoczęto budowę budynku szkolnego zwanego "nowym skrzydłem" oraz sali gimnastycznej.

1975-1976  Obowiązki kierownika szkoły przejmuje Jan Wysokiński, a szkoła przekształca się w Zbiorczą Szkołę Gminną.


1977-1978  Wraz z zwiększoną liczbą uczniów nauka odbywa się w dwóch budynkach: na ul. Łużyckiej i na ul. Niepodległości (tzw. "Wesołki"). W obradach VIII Sesji Postępu Technicznego biorą udział wiodący nauczyciele naszej szkoły. 27.X.1978 odbyło się uroczyste przekazanie nowego dodatkowego budynku szkoły .Przyjęty w szkole integralny system wychowania i nauczania wprowadza nowe tradycje, symbolikę i obrzędowość. Odbywają się tzw. imieniny klasy, bale wzorowego ucznia itp.

1979-1980  Naukę rozpoczyna 950 uczniów klas I-VIII i 120 sześciolatków z ognisk przedszkolnych. Uczy 39 nauczycieli. Chór pod kierownictwem Krystyny Nowak bierze udział w festiwalach muzycznych zdobywając nagrody.

1980-1990  Na terenie szkoły coraz bardziej widoczne jest harcerstwo. Drużyny włączają się do akcji pomocy dzieciom niepełnosprawnym z ośrodka w Nowym Czarnowie (wspólne zabawy karnawałowe). Dzięki zabiegom szczepowej Danuty Bartochy urządzono harcówkę z przytulnym kominkiem. Otworzono czytelnię szkolną. Oddano do użytku nową salę gimnastyczną i gabinety lekarski i stomatologiczny. Z powodu "zagęszczenia" utworzono ponownie filię szkoły w "Pałacyku pod Lwami" pod kierownictwem Ireny Perlik. Wspaniale prowadzony przez K. Gałkowską chór znany jest nie tylko w naszym mieście, ale również z koncertów na Zamku Szczecińskim. Powstaje gazetka szkolna "Kieszeń" pod patronatem biblioteki szkolnej, którą kieruje Krystyna Bryda. Odchodzą na emeryturę państwo Michalakowie, woźni pracujący w naszej szkole od 1945 roku. W czerwcu 1985r. szkole zostaje nadana odznaka "Gryfa Pomorskiego".


1990-1991  Wyż demograficzny daje o sobie znać. Zajęcia szkolne odbywają się w kilku budynkach m.in. w Domu Katechetycznym, "Maślankach" (barak przy ul. Armii Krajowej), "Pałacyku pod Lwami". Uczy się 1533 uczniów w 60 oddziałach. Na emeryturę odchodzi długoletni dyrektor Jan Wysokiński. Szkołą zaczyna kierować Urszula Baryła, wybrana przez grono pedagogiczne. Uczniowie wyjeżdżają do Kopenhagi. Dużą popularnością cieszy się spektakl "Kopciuszek" wystawiony przez Koło Żywego Słowa pod kierunkiem Izabela Kluzek.

1992-1993  Rok rozpoczęto tradycyjnym ślubowaniem pierwszoklasistów. Kadra nauczycielska liczy 60 osób. Młodzież chętnie bierze udział w rajdach organizowanych przez PTTK pod opieką nauczyciela wf Janusza Szabałkina. Kol. Regina Mularczyk słynie z organizowania ciekawych wystaw i konkursów. Pięknie wykonane przez uczniów szopki bożonarodzeniowe wprowadzają świąteczny nastrój. Zorganizowany wspólnie z Radą Rodziców bal dobroczynny wzbogacił szkołę o kserokopiarkę. Zainstalowano sygnalizację świetlną na przejściu drogowym przy szkole. Gościem społeczności szkolnej był J.E. ks. Abp. Marian Przykucki - Metropolita Szczeciński.

1993-1995 Hasłem roku jest "Ochrona Środowiska". W związku z tym zasadzono drzewa przy filii szkolnej na ul. Kościuszki. Zorganizowano "żywą" wystawę ulubionych zwierząt. Szkoła włączyła się w akcję "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Zorganizowana została sesja animatorów szkolnych Kół Teatralnych.

1995-1996 Jest rokiem obchodów 50 lecia istnienia naszej szkoły. Od stycznia 1996 placówka nasza została "przejęta" przez władze Gminne Gryfina.

1997-1998 Po odejściu na urlop dyr. Urszuli Baryły obowiązki przejmuje Danuta Bednarz. Zastępcą dyrektora zostaje Krzysztof  Rudnicki. Utworzono sale do ćwiczeń korekcyjnych. Uczniowie zbierają pieniądze na akcję "Dar życia". Na sejm  Dzieci i Młodzieży  do Warszawy wyjechała uczennica Aleksandra Wilczyńska.

1998-1999 Zlikwidowano filię naszej szkoły przy ulicy Kościuszki. Po urlopie wraca dyr. Urszula Dumicz (Baryła). Zastępcami zostają Danuta Bednarz i Janina Fabian. Szkołę wizytuje ksiądz biskup Marian Kryszałowicz.

1999-2000 Zmiany w kadrze: Dyrektorem szkoły zostaje Janina Fabian. Zastępcami: Urszula Bełch i Irena Kosińska. Zmarła wieloletnia nauczycielka naszej szkoły Jadwiga Janaszkiewicz. Funkcję  pedagoga szkolnego obejmuje Elżbieta Wnuk.

2000-2001 Spotkanie uczniów z byłą pracownicą szkoły, pisarką Żywią Fluks Karasińską (pisze sztuki  dla dzieci, które są wystawiane w teatrach np. "Osiem sztuk w poszukiwaniu teatru". Gabinet biologiczny wzbogacił się o nowe meble. Rozpoczyna się praca w "zerówkach", którymi opiekunami zostają Lucyna Kluj i Danuta Pleśniak. "Wywiadówka inaczej" to nowa forma zebrań z rodzicami. Dzieci prezentują swoje talenty i umiejętności.

2001-2002 Wizytę w szkole składają uczniowie z Danii. Szkoła przystępuje do ogólnopolskiego konkursu "Szkoła z klasą". Najlepsi uczniowie wyjeżdżają na wycieczkę do Schwedt (Niemcy). Szkoła otrzymuje pracownię informatyczną z łączem internetowym. Pierwszym nauczycielem informatyki zostaje Tadeusz Karaczun.

2002-2003 Szkoła osiąga sukcesy w turniejach szachowych za sprawą działalności UKS Biały Pion i jego założyciela - naszego nauczyciela wf Krzysztofa Rudnickiego. Po raz pierwszy odbywa się piękna prezentacja krajów  Unii Europejskiej przez uczniów klas VI. Szkoła przystępuje do konkursu "Czytające szkoły" w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Rozpoczynamy  współpracę ze szkołą im. Bertolda Brechta w Schwedt.

2003-2004 Nasza uczennica Aleksandra Wilczyńska  zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach  Wielkopolski w tenisie ziemnym. Na emeryturę odchodzi wieloletnia sekretarka Barbara Kłobuch. Uczniowie spotykają się na basenie "Laguna" z mistrzynią olimpijską Otylią Jędrzejczak. Pracownię komputerową przejmuje Piotr Stefański.

2004-2005 To rok wystaw , konkursów, imprez: Konkurs fotograficzny, Wielkanocne palmy, Piosenki ekologicznej, historyczny, Rajd Parasolowy. Gazetka "Kieszeń” cieszy się dużym uznaniem uczniów. W czytelni powstaje multimedialne centrum informacyjne z czterema komputerami podłączonymi do sieci internetowej.

2005-2006 W szkole odbywa się koncert znanej piosenkarki Majki Jeżowskiej. Piotr Stefański zakłada szkolną stronę internetową. Wspieramy chorą koleżankę ze szkoły Emilię Kosnę w akcji charytatywnej. W listopadzie organizujemy wieczornicę  dla całego miasta z okazji Święta Niepodległości. Bierzemy aktywny udział w akcji Orkiestra Świątecznej Pomocy o raz akcji "Bezpieczna gmina". Szkoła wydaje pierwszy folder reklamowy w opracowaniu Piotra Stefańskiego. Szkoła otrzymuje od Ministerstwa Edukacji Narodowej nową pracownię informatyczną z szerokopasmowym łączem internetowym.

2006-2007 Umacnia się współpraca ze szkołą w Schwedt. Uczniowie z Niemiec odwiedzają naszą szkołę. Kinderveraeinigung - Ośrodek współpracy przygranicznej w Schwedt to druga placówka,  z którą podejmujemy współpracę. Uczniowie wyjeżdżają na „zielone szkoły” tym razem do miejscowości Duszniki Zdrój. Na emeryturę odchodzi gorąco żegnana Dyrektor szkoły JaninaFabian.

 
2007-2008 Dyrektorem szkoły zostaje Elżbieta Rzędowska. Na stanowisko zastępców powołano Krystynę Kozłowską i Jolantę Rudnicką. Następują zmiany: przeniesiono bibliotekę szkolną do nowego pomieszczenia w starej części szkoły, przeniesiono pokój nauczycielski do pomieszczenia po bibliotece, które wyremontowano i wyposażono w nowe meble oraz dwa komputery z łączem Internetowym.  W łącze wyposażono również gabinet pedagoga szkolnego. Pozyskujemy fundusze europejskie - szkolenie nauczycieli w Pasewalku (Niemcy). Odbył się uroczysty koncert z okazji Wyzwolenia Gryfina dla mieszkańców miasta. Jak co roku odbywa się festyn rodzinny. Najzdolniejsi uczniowie biorą udział w Gali Laureatów zorganizowanej w Gimnazjum. Tworzymy pierwsze klasy integracyjne. Na korytarzach pojawiają się tablice, aby dzieci mogły z nich korzystać w czasie przerw.

2008-2009. Szkoła bierze udział w festynie Bezpieczna Gmina. Zostaje otwarta druga świetlica szkolna. Obowiązki dyrektora przejmuje Krystyna Kozłowska, wicedyrektorem zostaje Helena Szuszkiewicz. Odbywają się " Dni Przyjaźni". Szkoła otrzymuje nowy sztandar, który zostaje poświęcony w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przez proboszcza ks. Bronisława Kozłowskiego. Szkoła otrzymuje wyróżnienie w akcji " Bezpieczna Szkoła".

2009-2010 Szkoła rozpoczyna pracę pod kierunkiem Jolanty Kroczak, nowo wybranego w ramach konkursu dyrektora szkoły. Na stanowisko zastępców dyrektora powołano Krystynę Kozłowską i Helenę Szuszkiewicz. Ulega zmianie nazwa szkoły. Brzmi teraz Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli organizują koncert z okazji wybuchu II wojny światowej. Szkoła współpracuje z urzędem Miasta i Gminy w akcji "Nie używkom". Bierzemy udział w programie policyjnym "Jak reagować na cyberprzemoc w szkole?" oraz w akcji straży pożarnej "Młodzież zapobiega pożarom". Po raz pierwszy zorganizowano "Festiwal piosenki obcojęzycznej". Szkoła po raz kolejny zwycięża w Powiatowej rywalizacji sportowej. Do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych wprowadzamy nową podstawę programową. W grupach „O” pojawiają się dzieci pięcioletnie. Modernizujemy budynek szkolny: wymieniamy podłogi w 6 salach, rozbudowujemy salę dla grupy przedszkolnej. Powstaje gabinet logopedyczny, a obowiązki logopedy pełni Jolanta Rudnicka. Rozpoczyna się budowa windy na zewnątrz szkoły

2010/2011 Kadra  nauczycielska pracuje w 62 – osobowym składzie. Wrzesień – dostaliśmy od Straży Miejskiej  odblaskowe woreczki. Klasy młodsze wyjeżdżają do nowego planetarium w Szczecinie. Dużym zainteresowaniem cieszy się Wystawa Zwierząt   Futerkowych, Akwariowych , klatkowych. Akcja  „Adopcja Serca” znana akcja uczniom naszej szkoły. Pokazano film o Afryce ,  koło religijne  przedstawiło ciekawie inscenizację „Biały czarodziej”. Mamy nowego podopiecznego chłopca z Kamerunu  czteroletniego  Mikosa Dilaka . Odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącym został Tomasz Kobierecki. Szkoła podarowała 30 książek powodzianom z Bogatyni.W kl.VI b odbył się test w obecności rodziców – to cos nowego w naszej szkole. Odsłonięcie tablicy  „Szkoła Odkrywców Talentów”. W dalszym ciągu utrzymujemy kontakty ze szkołą w Schwedt  Ciekawa i wartościowa akcja „Dopalaczom Stop” „Bezpieczny Internet”. Uczeń klasy VI a  Krzysztof Stempiński  zajął wysokie 4 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego z Elementami Historii. Uroczyście obchodzono 65 lecie Szkoły. Były apele, spotkania i wystawy. Wydaliśmy pamiątkowy folder z informacjami o historii szkoły. Szkołę odwiedziło wiele osobistości, wśród których znaleźli się byli dyrektorzy: Teresa Motak, Jan Wysokiński, Urszula Baryła, Janina Fabian. Niezawodnie przybył Ks. kanonik Bronisław Kozłowski – wieloletni proboszcz gryfińskiej parafii – honorowy obywatel miasta.

2011/2012 Na tyłach szkoły powstaje nowy parking samochodowy, który wraz z windą będzie służył uczniom niepełnosprawnym. Uczniowie po raz osiemnasty biorą udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Klasy III wyjeżdżają na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Kliniskach. Organizujemy Piknik Jesienny dla uczniów i rodziców. Uczniowie klas III biorą udział w spotkaniu z pisarką Joanną Papuzińską. Trwa pierwsza akcja nowego Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole wsparta działaniami członków koła dziennikarskiego i wszystkich chętnych oraz ludzi dobrej woli. Do końca października zbieramy karmę dla zwierząt w puszkach, suchą karmę, a także miski i koce dla psów i kotów z gryfińskiego schroniska przy PUK w Gryfinie. Organizujemy "Tydzień misyjny" w trakcie którego zbieramy środki finansowe na pomoc dla dziecka z Kamerunu Mikosa Dilaka. W uroczystej wieczornicy z okazji Ńarodowego Święta Niepodległości biorą udział liczni goście z Burmistrzem Henrykiem Piłatem i Księdzem Prałatem Bronisławem Kozłowskim na czele. Po raz drugi obchodzimy "Dzień talentów". Szkołę po raz pierwszy odwiedzają uczniowie ze Penkun. Wizyta rozpoczyna partnerską współpracę między naszymi szkołami. Dzieci z grupy 0 spotykają się z pisarką Dorotą Gelner. Nadal odbywają się lekcje "żywej muzyki" - koncerty filharmonii.

2012/2013 Rok szkolny rozpoczął się w obecności Senatora RP Sławomira Preissa. Po raz pierwszy utworzono klasę z dzieci sześcioletnich, której wychowawczynią została Katarzyna Glińska. 11 września bierzemy udział w imprezie „Tacy sami”. W szkole odbył się ,,Dzień bez Przemocy”. Świętując i okazując szacunek  uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami ubrali się na niebiesko. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino przyznano Paniom Julicie Ciążeli-Pszczółkowskiej (nauczyciel matematyki) oraz Annie Sieńczak (nauczyciel j.polskiego). Pasowania na ucznia klasy pierwszej dokonała Pani Maria Borecka - Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Nasi uczniowie wzięli udział w XII Powiatowych Prezentacjach Życia Twórczego Osób Niepełnosprawnych i Wychowanków Domów Dziecka. Po raz trzeci „graliśmy” dla kolegi z Afryki Mikosa Diaka. Zebraliśmy 1500zł. 27 listopada 2012r  w klasie I a integracyjnej odbyła się lekcja z wykorzystaniem metody Marii Montessori przeprowadzona przez wychowawców klasy p.Jolantę Jabłońską i p.Barbarę Faryniarz. Uczniowie wyjeżdżają na świąteczne spotkania z niemieckimi kolegami do Schwedt i Perkun. Przeprowadzamy Dzień Bezpiecznego Internetu  pod hasłem "Serfuję.Respektuję", oraz Dzień Talentów. Po raz XIV został zorganizowany przez Panią Urszulę Mróz oraz  nauczycieli Festiwal Piosenki Ekologicznej. Szkoła bierze udział w Projekcie ekologicznym "Segregujesz -Zyskujesz". 17 maja 2013 r. nasza szkoła obchodziła swoje 67 urodziny. Występ przygotowali uczniowie klas piątych z pomocą swoich wychowawczyń – p. Joanny Sankowskiej-Staniszewskiej, p. Anny Podworskiej, p. Krystyny Rolnik - Siarkiewicz, p. Marty Marut i p. Elżbiety Dziekan. Zaprezentowali oni swe aktorskie umiejętności przed zaproszonymi gośćmi, dyrekcją, nauczycielami i uczniami klas 0-6. W radosnym nastroju przypomnieli, jak wyglądała nauka w niezwykłej szkole – w Akademii Pana Kleksa. Uczniowie wzięli udział w wycieczce do szczecińskiego studia radiowego. Na emeryturę odeszły nasze wieloletnie bibliotekarki –Elżbieta Birkenfeld i legitymująca się najdłuższym stażem pracy w naszej szkole Elżbieta Macuk.

2013/2014 Rok szkolny rozpoczęliśmy współorganizując Powiatowy Festyn Integracyjny dla osób niepełnosprawnych „Tacy Sami”. Dla uczniów i ich rodziców przygotowaliśmy święto pieczonego ziemniaka. Nasi uczniowie biorą udział w Powiatowym Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Uczniowie biorą udział w lekcjach wyjazdowych do Ośrodka Szkoleniowo - Badawczego w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi. Gościliśmy na zamku w Trebnitz (Niemcy) w ramach Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Ilustrowanej Literatury dla dzieci. Po raz kolejny szkoła zorganizowała wieczornicę z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. W ramach Tygodnia Misyjnego i akcji „Adopcja Serca” zebraliśmy dla Mikosa Dilaka z Kamerunu 1270 złotych. Klasa 1c prowadzona przez wychowawczynię, panią Elę Bloch, rozpoczęła w tym roku współpracę z klasa 1 z B.Brecht- Grundschule w Schwedt. Dzieci z grup zerowych uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych dotyczących udzielania pierwszej pomocy zorganizowanych przez Szkolną Grupę Ratowniczą PCK i WOPR, działającą na terenie ZSO w Gryfinie. Dzień Bezpiecznego Internetu  w tym roku obchodzimy pod hasłem "Razem tworzymy lepszy Internet". W naszej szkole zwróciliśmy szczególną uwagę na wykorzystywanie telefonu komórkowego. Zadaliśmy sobie pytanie - "Czy potrafimy prawidłowo z niego korzystać?".  Po raz trzeci pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w szkole pod nazwą "Dzień talentów". Uczniowie klas integracyjnych uczestniczyli w imprezie integracyjnej "Neptunalia 2014" na nowym nabrzeżu przy ulicy Energetyków w Gryfinie W tym roku obchodziliśmy 68 lecie szkoły. Uczniowie klas szóstych osiągnęli wysoki wynik w testach kompetencji z czego byliśmy bardzo dumni.

2014/2015 Po raz pierwszy obowiązkiem szkolnym zostały objęte dzieci sześcioletnie. Rok szkolny zaczęliśmy tygodniem integracyjnym. Bierzemy czynny udział w Powiatowym Festynie Integracyjnym dla osób niepełnosprawnych „Tacy Sami”.  Poczet sztandarowy reprezentuje szkołę w trakcie uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego i odsłonięcia pomnika "Matki Polki Sybiraczki". Uczniowie pod kierunkiem p. Alicji Skórniewskiej biorą z sukcesami udział w XX jubileuszowej edycji konkursu pt. „ Znam Szczeciński Park Krajobrazowy – Puszcza Bukowa”. Konkurs wygrywa Mateusz Muszyński. Tradycyjnie jesienią organizujemy Festyn Pieczonego Ziemniaka.  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrodą burmistrza zostaje uhonorowane nauczycielki: Katarzyna Glińska i Marta Marut. Nadal kwestujemy na rzecz Mikosa Dilaka. Organizujemy Tydzień Misyjny, w trakcie którego odwiedzają szkołę księża i kleryk z Kamerunu. Dużym zainteresowaniem cieszą się pokazy przygotowanych przez uczniów strojów w konkursie „Moda Świata”. Tegoroczną wieczornicę przygotowaną przez panie Urszulę Mróz i  Annę Sieńczak  zaszczyca obecnością poseł na sejm RP Grzegorz Napieralski. 13.11.2014 r. pani dyrektor Jolanta Kroczak podpisuje umowę o partnerskiej współpracy między Szkołą Podstawową w niemieckim Penkun, a naszą placówką. Jednocześnie nadal prowadzimy owocną współpracę ze szkołą w Schwedt. Uczeń Bartłomiej Zakrzewski skacząc w dal, wygrywa finał Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych. Szkoła osiąga wynik w sprawdzianie szóstoklasisty powyżej średniej krajowej.

2015/2016 W tygodniu misyjnym nadal wspieramy zbiórka pieniężną dla chłopca z Kamerunu Mikosa Dilaka. Tym razem udało nam się zebrać 1200 złotych. Akcję prowadzi Jolanta Rudnicka. Wieczornicę z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaszczycił swoją obecnością Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Klasy młodsze wzięły udział w obchodach 70 - lecia "Świerczyka" zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską. Dobrze układa się współpraca ze szkołami w Schwedt i Penkun. Nasi uczniowie przygotowują przedstawienia w języku niemieckim dla swoich kolegów zza Odry. W szkole została zainstalowana platforma elektryczna pomagająca pokonywać schody osobom niepełnosprawnym. Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Mieczysław Sawaryn. Po raz drugi przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka". W tym roku obchodziliśmy 70 - lecie działalności naszej szkoły. W trakcie uroczystej akademii gościliśmy byłych dyrektorów szkoły: Teresę Motak, Jana Wysokińskiego, Urszulę Baryłę oraz Janinę Fabian, a także byłych nauczycieli i uczniów. Na klombie przed szkołą został zasadzony pamiątkowy dąb.

2016/2017 Rok szkolny rozpoczęliśmy żegnając odchodzącą po 40 latach pracy na emeryturę zastępcę dyrektora panią Krystynę Kozłowską. Jej obowiązki przejmuje Barbara Faryniarz. Nasz poczet sztandarowy wraz z panią dyrektor Jolantą Kroczak bierze udział w Wojewódzkiej  i Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego w Szczecinie. Po raz pierwszy obchodzimy w szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to święto ustanowione przez Radę Europy w celu promowania różnorodności językowej. W dniu 29.09 br. grupa nauczycieli  z naszej szkoły wraz z panią dyrektor Jolantą Kroczak udała się z wizytą do szkoły podstawowej B. Brechta w Schwedt. Spotkanie nauczycieli polskich i niemieckich miało na celu omówienie dalszej, trwającej już  ponad 16 lat, współpracy dzieci i kadry pedagogicznej z obu placówek. W Dniu Edukacji Narodowej szkoła została uhonorowana przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego  Honorową Odznaką Gryfa Pomorskiego. Odznakę w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Pana Mieczysława Sawaryna przekazała Ewa Dudar - Radna Województwa Zachodniopomorskiego. W grupie "0" wprowadzamy innowację pedagogiczną - naukę języka niemieckiego. W dniu 25 marca uczniowie z klas V i VI  zdawali w Szczecinie egzamin z języka angielskiego w celu uzyskania certyfikatu Cambridge English Young Learners. W dniu 08.04.2017ruczniowie z naszej szkoły wraz z członkami swoich rodzin i nauczycielami, brali udział w akcji sadzenia buków w Puszczy Bukowej. W trakcie uroczystego zakończenia roku szkolnego  pożegnaliśmy odchodzącego na emeryturę po ponad trzydziestoletnim stażu pracy wychowawcę i nauczyciela  wychowania fizycznego (oraz również absolwenta naszej szkoły) Pana Mirosława Żołnowskiego. Kończy się kolejna karta historii szkoły. Przestajemy być sześcioklasową szkołą podstawową. Od przyszłego roku szkolnego, zgodnie z nową reformą oświaty wracamy do nauki w ośmiu klasach.

2017/2018 W naszym gronie pozostali uczniowie klas VI. Likwidacja gimnazjów zmienia szkoły podstawowe w szkoły ośmioklasowe. 11 października br. gościliśmy w naszej szkole wyjątkową osobę – Księdza Jeremy’ego Kabugę – który przyjechał do naszej Archidiecezji z Kipsing w Kenii. Ksiądz Jeremi pokazał nam miejsce, gdzie żyje na co dzień, mieszka i buduje kościół. Opowiedział o szkole i uczniach, którzy dzięki pomocy z Polski – również i z naszej szkoły – mogą zdobywać wiedzę oraz mają zapewnione podstawowe potrzeby życiowe, np. ubrania i jedzenie. Pod opieką pani Alkeksandry Misiuny bardzo prężnie działa Szkolne Koło Wolontariackie. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowym projekcie pt. Christmas Cards Exchange w ramach programu eTwinning. Dzieci pisały życzenia świąteczne po polsku i angielsku na własnoręcznie wykonanych kartkach, a następnie kartki te zostały wysłane do partnerskich szkół w Europie. Otrzymaliśmy już życzenia od uczniów z m.in. Litwy, Hiszpanii, Francji, Włoch i Rumunii. W trakcie uroczystości zakończenia roku szkolnego pożegnaliśmy odchodzące na emeryturę panie Lucynę Kluj - nauczycielkę grup "0" i Elżbietę Ulanowską - nauczycielkę języka niemieckiego i wieloletnią animatorkę kontaktów polsko-niemieckich ze szkołą  im. Bertolda Brechta w Schwedt.

NA GÓRĘ