Laboratoria Przyszłości

Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Więcej informacji o programie można znaleźć TUTAJ.

Nasza szkoła w ramach programu otrzymała 195 600 zł. Dzięki tym pieniądzom zostaną utworzone i wzbogacone pracownie: techniczna, robotyki (z elementami VR i druku 3D) i audiowizualna.

Od września 2022 roku systematycznie na naszej stronie internetowej oraz na profilu szkoły na portalu Facebook będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskanie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej i szkolnego Facebooka. Będzie się działo!

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:
1. Specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki i mikroelektroniki (np. drukarka 3D wraz z kompatybilnym skanerem, długopisy 3D, gogle VR, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami, roboty edukacyjne wraz z akcesoriami czy zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin z akcesoriami - przysłużą się one uczestnikom nowoutworzonej w naszej szkole pracowni robotyki wraz z wykorzystaniem możliwości druku 3D. Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z robotyką czy drukiem 3D. Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji kluczowych, związanych z wykorzystaniem technologii czy optymalizacją własnej pracy i nauki w oparciu o nowoczesne technologie.

2. Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku (np. konsolę/miker obrazu z akcesoriami, słuchawki studyjne, statyw, mikrofon nagłowny i kierunkowy z akcesoriami, nagłośnienie, oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia materiałów wideo, a także kamerę cyfrową i aparat cyfrowy, oświetlenie do realizacji nagrań, blenda czy greenscreen) – przysłużą się one uczestnikom nowoutworzonej w naszej szkole pracowni audiowizualnej. Uczniowie na dodatkowych zajęciach będą rozwijać swoje umiejętności związane z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych z naciskiem na ich możliwości informacyjne, techniczne i artystyczne. Działania szkoły zostaną poszerzone o rozwój kompetencji technicznych (montaż, obróbka filmów i zdjęć), społecznych (tworzenie dzieł o charakterze informacyjnym i artystycznym) czy informatycznych (publikacja cyfrowa i promocja dzieł).

3. Środki ochrony indywidualnej (np. instrukcje BHP, apteczki), sprzęt gospodarstwa domowego (np. maszyny do szycia, narzędzia i sprzęty kuchenne), części zamienne oraz wyposażenie drobne i materiały eksploatacyjne (np. pędzle, gwoździe, wiertła), narzędzia do obróbki drewna i metalu (np. szlifierka stołowa z akcesoriami, imadło ślusarskie z kowadłem, akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, wypalarka do drewna z akcesoriami, wiertarka stołowa kolumnowa), wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej/technicznej (np. taborety mobilne, pojemniki warsztatowe oraz szafki i gabloty), stacja lutownicza z gorącym powietrzem przysłużą się one uczestnikom pracowni technicznej. Uczniowie podczas zajęć będą rozwijać swoje umiejętności techniczne, kreatywne i manualne, związane z optymalnym wykorzystaniem maszyn i narzędzi, wraz z naciskiem na zachowanie zasad BHP.