Udział w ogólnopolskiej akcji "Żonkile"

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ważnej, ogólnopolskiej akcji!

W związku z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.) klasa 8e pod opieką wychowawcy – Adriana Koppa – wzięła udział po raz drugi w akcji „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W ramach zajęć uczennice i uczniowie ze specjalnych szablonów wycinali żonkile, które są symbolem wybuchu powstania w getcie warszawskim. Następnie młodzież miała możliwość wysłuchania opowiadania Marcina Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele” w formie audiobooka w interpretacji Elizy Rycembel. Opowiadanie przybliża historię Maćka i jego rodziny w roku 1939. Pewnego dnia Maciek poznaje trudną w czasach wojny tajemnicę o żydowskim pochodzeniu jego rodziny. Po wysłuchaniu audiobooka miała miejsce dyskusja, podczas której zostały przybliżone historyczne okoliczności powstania w getcie warszawskim i omówiono życie codzienne osób narodowości żydowskiej w tym trudnym czasie.

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wziąć udział w tej cennej i ogólnopolskiej akcji oraz że młodzież z tak dużą wrażliwością odbiera tę trudną tematykę, związaną z historią naszego kraju. Dziękujemy również organizatorom za wartościowe materiały edukacyjne, z których mogliśmy skorzystać podczas przeprowadzenia zajęć.