Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022

Biblioteka szkolna przygotowała moc atrakcji w ramach tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

Działania podjęte przez bibliotekę szkolną w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych są częścią realizowanego przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W skład licznych akcji i atrakcji wchodzą:

1. Podaruj książkę bibliotece

Biblioteka szkolna przez cały październik będzie prowadzić zbiórkę książek. Jeśli posiadasz książki, których już nie czytasz i które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży (oraz są w dobrym stanie), to pozwól z nich skorzystać uczniom naszej szkoły! Dodatkowo, z chęcią przyjmiemy ekranizacje lektur szkolnych na płytach DVD!

Książki oraz filmy przynieś do szkolnej biblioteki do 31.10. (poniedziałek) i podaruj uśmiech innym, a przy okazji zdobądź pozytywne punkty z zachowania!

2. Sesja zdjęciowa Przyłapani na czytaniu

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku odbędzie się akcja czytelniczo-fotograficzna Przyłapani na czytaniu dla uczniów klas I-VIII. Jeśli chcesz przez chwilę poczuć się jak fotomodelka lub fotomodel i przy okazji zachęcić innych do czytania, przyjdź do naszej biblioteki. Wszystkie zdjęcia po wywołaniu zostaną wywieszone w holu szkoły, a po wystawie trafią do rąk fotomodeli.

Sesja zdjęciowa odbędzie się w piątek, 21.10. w godzinach 13:45-15:20. Prosimy, by szkolni fotomodele i szkolne fotomodelki nie ubierały się na zielono!

Zapisy na sesję zdjęciową do 17.10. (poniedziałek) w szkolnej wypożyczalni.

3. Akcja czytelnicza Bilet powrotny do biblioteki

Serdecznie zapraszamy uczniów klas II-III oraz IV-VIII do udziału w akcji czytelniczej Bilet powrotny do biblioteki, zorganizowanej z inspiracji czasopisma "Biblioteka w szkole"! Akcja polega na wypożyczeniu książek z różnych kategorii (np. komiks, książka o magii, książka o sporcie itp.). Każde wypożyczenie jest zaznaczane na specjalnym bilecie. Czytelnicy, którzy wypożyczą książkę z każdej kategorii otrzymają upominki. Mamy nadzieję, że w tym trudnym czasie podróż poprzez książkowe światy wesprze naszych uczniów i zachęci do jak najczęstszego odwiedzania szkolnej biblioteki. Wiele ciekawych książek czeka!

Akcja startuje od początku października – przyjdź do biblioteki, weź bilet i zalicz wszystkie wyzwania do końca roku szkolnego!

4. Czytelniczy konkurs poetycki

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w czytelniczym konkursie poetyckim. Napisz wiersz, który ma na celu reklamować wybraną książkę, czytanie lub naszą szkolną bibliotekę. Wiersze mogą być krótkie i treściwe, jak również mogą być dłuższe i opisowe. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. W ocenie prac konkursowych pod uwagę będą brane: ujęcie tematu przewodniego, poprawność językowa, kreatywność literacka oraz pomysłowość autorki lub autora. Najciekawsze prace z każdej kategorii zostaną nagrodzone nagrodami książkowymi.

Każda uczennica i każdy uczeń mogą złożyć tylko jedną pracę na konkurs. Prosimy o przynoszenie prac konkursowych (pisanych ręcznie lub w formie wydruku) do szkolnej wypożyczalni do 24.10. (poniedziałek).

5. Głośnie czytanie w zerówce oraz klasach I-III

W październiku wracamy do głośnego czytania! W naszej szkolnej zerówce w czwartki od godziny 10:00 będziemy czytać opowieści z całego świata przy pomocy japońskiego teatru opowieści  - kamishibai.

Klasy I-III będziemy zaś odwiedzać na zaproszenie wychowawców z zajęciami czytelniczymi (45 minut) na podstawie bardzo cenionej i nagradzanej serii dla młodszych czytelników "Wojny dorosłych. Historie dzieci". Zajęcia będą nawiązywać do hasła przewodniego tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Czytanie dla pokoju i poświęcone będą kwestii (do wyboru przez wychowawców klasy): wojny w Donbasie (Ukraina), walkom w Syrii lub uchodźcom z Afryki.