Jak Wikipedia zmienia świat?

Wyjątkowa lekcja online w klasie 8D poświęcona Wikipedii!

10 maja uczennice i uczniowie klasy 8D mieli możliwość wzięcia udziału w lekcji online poświęconej Wikipedii. Zajęcia "Jak Wikipedia zmienia świat" zostały przygotowane i przeprowadzone przez panią Paulinę Studniczkę ze stowarzyszenia Wikimedia Polska. Podczas zajęć można było przyswoić wiele infomacji i ciekawostek, związanych z tą największą, cyfrową encyklopedią. Pojawiły się również infomacje o tym, kto zamieszcza hasła na Wikipedii, kto może je edytować czy według jakich zasad można to robić. Pani Paulina rozprawiła się również z kilkoma nieprawdziwymi informacjami-mitami dotyczącymi Wikipedii. Nieprawdą jest, że nikt haseł w Wikipedii nie sprawdza czy że Wikipedię utrzymują rządy jakiś państw czy prywatne firmy. Cała działalność Wikipedii opiera się na pracy wolontariuszy. Dowiedzieliśmy się również, że polskie stowarzyszenie związane z Wikipedią powstało jako drugie na świecie! Na zakończenie zajęć jeden z uczniów wziął udział w Wikipedia Speedruns, czyli zadaniu na czas, które polega na przejściu z jednego określonego hasła na inne tylko za pomocą hiperłączy w hasłach w Wikipedii.

Bardzo dziękujemy stowarzyszeniu Wikimedia Polska oraz pani Paulinie Studniczce za możliwość wzięcia udziału w tych zajęciach.

Tekst i foto: Adrian Kopp